Тема: “Реалізація концепції національно –
патріотичного виховання на уроках інформатики.”
Мета: навчання курсу
«Інформатика» є формування і розвиток предметної ІКТ-компетентності та ключових
компетентностей для реалізації творчого потенціалу учнів і їх соціалізації у
суспільстві, що забезпечить готовність учнів до активної життєдіяльності в
умовах інформаційного суспільства та їх спроможність стати не лише повноцінними
його членами, а й творцями сучасного суспільства.
Завдання:
1. формувати усвідомлене ставлення до Батьківщини, її
минулого, сьогодення та майбуття на основі історичних цінностей;
2. розвивати громадянську і національну
самосвідомість учнів;
3. розвивати і поглиблювати знання про історію та культуру
рідного краю;
4. удосконалювати існуючу систему цивільно-патріотичного виховання
через навчання інформатики;
5. розвивати правове поле через уроки інформатики;
6. активно використовувати краєзнавчий матеріал.
Тип уроку: формування знань і вдосконалення вмінь та навичок.
Обладнання: MS Power Point, Paint.
Хід уроку:
І Організаційний етап:
Організація класу. Створення емоційного фону.
ІІ Мотивація навчальної діяльності:
Постановка проблеми: Справжнім громадянином може бути лише та людина, яка любить Батьківщину, готова не тільки примножувати її багатства, а й оберігати честь і славу, а за необхідності – віддати життя за її незалежність і свободу.Патріотичне виховання належить до пріоритетних напрямів національної системи виховання і включає в себе формування в особистості любові до Батьківщини, національної самосвідомості й гідності, виховання дбайливого ставлення до рідної мови, культури, традицій; формування відповідальності за природу рідної країни.Теорію виховання в дітей і молоді патріотизму розробляли українські педагоги Г.Ващенко, О.Духнович, І.Огієнко, С.Русова, Я.Ряппо, Г.Сковорода, В.Сухомлинський, К.Ушинський та інші.Український педагог К.Ушинський вважав, що наукова система знань про Батьківщину, історію, культуру, духовність і державністьрідного народу має найбільший пізнавально-виховний потенціал. Тому під час вивчення кожної з тем інформатики як навчальногопредмета педагоги нашої школи звертають увагу учнів на вкладукраїнських учених у розвиток інформаційних технологій. Наприклад, під час засвоєння теми "Історія розвитку обчислювальноїтехніки" особлива увага звертається на такі факти: вперше у Радянському Союзі – саме в Києві – у 1951 році під керуванням професора С.О.Лебедєва було введено в експлуатацію ЕОМ (електроннуобчислювальну машину); український вчений В.М. Глушков є фундатором наукової школи кібернетики тощо.Важливим напрямом патріотичного виховання вважається використання на уроках елементів українознавства – вивчення культури, побуту, звичаїв, традицій, обрядів, які містять у собі високі моральні цінності, збагачені тисячолітнім досвідом мудрості народу, мають моральний потенціал, спрямований на виховання особистості.
ІІІ Засвоєння знань і вмінь:
При засвоєнні знань та набуття навичок роботи в графічному редакторі Paint використовуються "Українські орнаменти". Тут учням розповідається про значення символів українських орнаментів, показуються відеофільми та презентації про малювання писанок (із супроводом українських народних пісень), а потім учні на практичних роботах малюють писанки, рушники, килими, відтворюючи запропоновані орнаменти, або самі створюють орнаменти (завдання для творчих дітей).
Орнамент у графічному редакторі
Ескіз та розпис писанки
Оскільки основною умовою реалізації змістових ліній технологічного компонентає інтегрована проектно-технологічна й інформаційна діяльність, доцільним є впровадження проектних технологій на уроках.У процесі вивчення тем "Комп’ютерні презентації та публікації", учням пропонується розробити проект у відповідному середовищі українознавчоїтематики.Для створення проекту учням потрібно відшукати інформацію як текстову (статистичну, описову, вірші), так і графічну (світлини, малюнки); дібрати музичний супровід; на цій основі розробити проект, використовуючи можливості відповідного середовища.
Слайди
з учнівських
проектів
Працюючи над проектами, учні розробляють стратегію подолання певної проблеми чи поліпшення життя громади.Одним із головних напрямків є співробітництво. Працюючи в парах такомандах, виконуючи завдання соціальних проектів, учні розвивають свої комунікативні вміння – уміння спілкуватися і розв’язувати конфліктні ситуації через діалог, такт, уміння відстоювати свою точку зору, уміння встановлювати контакти, виступати перед публікою тощо.
ІV Підбиття підсумків:
Під час проведення уроків інформатики ефективно діє система патріотичного виховання, яка сприяє формуванню духовно багатої, розвиненої, творчої особистості, справжнього громадянина України.
ІV Домашнє завдання:
Створити проект на тему: «Зимові свята в Україні».
Список використаних джерел: